VİDEO-SÖYLEŞİ / ABD'DE DEMOKRAT PARTİ ÖNSEÇİMLERİ -1

Video: Kenan Erçel, Lara Fresko, Yahya Madra
9 Mart 2020
SATIRBAŞLARI

2020 Başkanlık yarışı, Demokrat Parti cephesinde, ABD’de şimdiye dek vaki olmayan bir eksende başladı. “Merkez” siyasetin ve onun yankı odası medyanın, aday adayı Bernie Sanders’ı “sınıf savaşı” başlatmakla suçlamasına Sanders taraftarları, “sınıf savaşı başlatmıyoruz, sınıf savaşını bitiriyoruz” diye karşılık veriyor. 
2016’da Hilary Clinton’a karşı yarışıp burun farkıyla kaybeden Sanders’ın 2020 kampanyası finansmanını taban örgütlenmesiyle sağlıyor, doğrudan büyük sermayeye meydan okuyor ve “demokratik sosyalizm”i bayrak yapıyor. “Müesses nizam” için yenir yutulur şey değil. Nitekim, ilk dört eyaletteki önseçimde birinci sıraya Sanders’ın yerleşmesi üzerine, iki “merkez aday” Joe Biden lehine yarıştan çekildi, “Obama düzeneği” devreye girdi, 14 eyaleti kapsayan “Süper Salı”ya saflar sıklaştırılarak gidildi. Ve Biden ilk kez öne geçti. 
3 Şubat’ta Iowa’da başlayan, 3 Mart’ta “Süper Salı” ile 18 eyalette sonuçlanan önseçim sürecinin ilk evresini, aday adaylarının kampanyalarını, ortaya çıkan siyasal manzarayı dinlemek üzere Yahya Madra, Lara Fresko ve Kenan Erçel ile video bağlantı.

  

 

^