EXPRESS 182 YAYINDA VE UZAYDA

7 Nisan 2024
dergi.birartibir.org
SATIRBAŞLARI

“Sevgili Express yolcuları, bir iyi, bir de kötü haberimiz var” diye başlamıştık 22 Ekim 2022’deki veda mektubumuza. Kötü haber, matbu yayıncılığa son verme mecburiyetimizin duyurusuydu.  

“İlk sayıdan bu yana 28 sene geçti. Dile kolay, çeyrek asırdan uzun bir yolculuk. İnişiyle çıkışıyla, kederiyle neşesiyle…” diyerek vedalaşıp iyi habere geçmiştik:

“Express pes etmiyor elbette. Yoluna devam ediyor. Ama tebdil-i formatla, e-dergi olarak.” Ve ardından müjdelemiştik: “Dahası var: 28 senelik basılı yayın faaliyetimizin, çıkardığımız bütün dergilerin dijital erişime açılmasının eli kulağında.” 

Aradan geçen 15 ayda, Express, Roll, Bir+Bir, Meşin Yuvarlak arşivinin tamamına yakını 1+1 Express’in sitesinde dijital erişime açıldı, bu açılışa bir destek kampanyası eşlik etti. Halen süren bu dayanışma kampanyasının birartibir’in ayakta kalmasında hayati bir payı var.       

Kara haber tez gelir, iyi haber gecikmeli olur, hele konu Express’se. E-dergi de öyle oldu. Biraz gecikmeli oldu, ama nihayet yola koyuldu. 22 Ekim 2022’de, “basılı Express’e veda, elektronik Express’e merhaba” deyişimiz bir işaret fişeğiydi, 27 Ocak 2024 itibarıyla, bir kutlama nidası. Üstelik, 1+1 Express’in kuruluşunun 30. yıldönümüyle buluşan bir kutlama. E-dergi kutlu olsun, uğurlu olsun. Üç ayda bir e-Express’te buluşuyoruz, ilk buluşma “Biz” ve gelecek başlıklı, 2023-2024 panoramasına ve ötesine odaklanan Kış 2024 sayısı.

Gönül isterdi ki, e-dergiye erişim bedelsiz olsun. Olamıyor. Ama “olamıyor” deyip nokta koyacak değiliz. E-dergi içerikleri peyderpey ücretsiz olarak erişime açılacak, yeni sayının hazırlıkları başladığında önceki sayının erişimde olmayan içeriği kalmayacak. E-derginin beher sayısının tamamına, sıcağı sıcağına erişim ise 100 TL mukabilinde. Destek kampanyasına katılanların erişimi ücretsiz elbette.

Şimdi e-Express’in Kış 2024 sayısının içeriği için linke tıklayalım ve o eski şarkıyı mırıldanalım: “Olan oldu bir defa, bari hepimize yarasın.”

Not: Dergiyi edinirseniz, aktivasyon mail’i için lütfen “spam” klasörüne de göz atınız.

^